Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

ZUS wypłacił już 41 mln złotych samozatrudnionym i pracującym na umowy cywilnoprawne

Fot. PAP/Leszek Szymański

Prawie 41 mln zł trafiło już na konta samozatrudnionych i osób pracujących na umowach cywilnoprawnych z tytułu świadczenia postojowego na Warmii i Mazurach. Od 1 kwietnia do 17 maja środki przekazano na konta ponad 20,6 tys. osób.

Odział ZUS w Elblągu dokonał wypłat świadczeń postojowych na kwotę ponad 13 mln zł, natomiast placówka olsztyńska na kwotę dwa razy wyższą, bo prawie 28 mln zł.

Większość wypłaconych środków w ramach świadczenia postojowego trafiła do osób prowadzących działalność gospodarczą. Pieniądze przelano też osobom pracującym na podstawie umów cywilnoprawnych. ZUS rozpoczął także wypłacanie środków dla osób, które wystąpiły o świadczenie po raz kolejny. W naszym województwie to już 3234 wypłaty.

Wypłaty są realizowane na bieżąco. Staramy się, żeby wnioski o tarczę antykryzysową były realizowane jak najszybciej. Mamy świadomość, że wiele osób oczekuje takiej pomocy

– wyjaśnia Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

ZUS zachęca, aby wnioski o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej składać drogą elektroniczną (za pomocą Platformy Usług Elektronicznych). To zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację sprawy i wypłatę świadczenia.

Wykonujemy gigantyczną pracę, przyjęliśmy ponad 2,6 mln wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej. To są czynności wykonywane w nadzwyczajnym trybie. W trzy tygodnie musieliśmy przygotować systemy informatyczne i przemodelować organizację. Przez ostatnie dni Zakład pracuje dniami i nocami, żeby jeszcze bardziej przyspieszyć wypłatę tych świadczeń

– podkreśla Anna Ilukiewicz.

00:00 / 00:00

Świadczenie postojowe można otrzymać nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie poprawiła się.

W przypadku świadczeń postojowych dla osób samozatrudnionych nie obowiązuje warunek granicznej kwoty przychodu. Z kolei ze świadczenia postojowego mogą skorzystać również zleceniobiorcy, którzy zawarli umowy w lutym lub w marcu bieżącego roku.

Wnioski do ZUS można składać elektronicznie (za pomocą PUE) lub papierowo. Wszelkie informacje na temat tego, kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej ZUS.

 

Autor: ZUS/K. Kantor
Redakcja: Ł. Sadlak/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kryzys, ZUS, tarcza
Rekordowa liczba wniosków o zasiłek opiekuńczy. Błędy utrudniają weryfikację

Placówki ZUS na Warmii i Mazurach są zalewane wnioskami o dodatkowe zasiłki opiekuńcze. Są wypłacane rodzicom, bądź opiekunom dzieci w wieku do 8 lat, z powodu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV