Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Związki prymasa Glempa z WiM

Prymas senior Józef Glemp na Konferencji Episkopatu Polski w Olsztynie, zdjęcie archiwum RO

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł kardynał Józef Glemp, Prymas Polski senior, przez pewien czas związany również z Warmią i Mazurami. Przez 2 lata, od 1979 do 1981 roku, Józef Glemp był biskupem warmińskim.

4 marca 1979 roku Józef Glemp został mianowany biskupem ordynariuszem diecezji warmińskiej. 21 kwietnia tego samego roku w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie otrzymał święcenia biskupie z rąk kardynała prymasa Stefana Wyszyńskiego, arcybiskupa metropolity krakowskiego Franciszka Macharskiego i biskupa Jana Obłąka, ówczesnego sufragana warmińskiego. Jako biskup ordynariusz diecezji warmińskiej erygował wiele parafii oraz ośrodków duszpasterskich i katechetycznych. Wizytował też parafie i troszczył się o rozwój życia konsekrowanego w diecezji, udzielając różnorakiej pomocy licznym zgromadzeniom zakonnym, a zwłaszcza związanym z tymi ziemiami siostrom katarzynkom i karmelitankom.

 Ówczesny metropolita warmiński był propagatorem kultu bł. Doroty z Mątowów i świątobliwej Reginy Protmann, obecnie błogosławionej, jak również sługi Bożego Stanisława Hozjusza, biskupa warmińskiego z XVI wieku, kontynuując jego proces beatyfikacyjny. Organizował też uroczystości hozjańskie w Olsztynie i we Fromborku, z udziałem prymasa Wyszyńskiego i polskich biskupów, w sierpniu 1979 roku. Zainicjował również prace przygotowawcze do duszpasterskiego synodu diecezji warmińskiej, sprowadził relikwie św. Wojciecha i rozpoczął ich peregrynację w diecezji.

 W latach posługi biskupiej na Warmii Józef Glemp odwiedził środowiska polonijne w USA, Kanadzie, Francji i RFN. Przewodniczył też przewodniczył pielgrzymce swoich diecezjan do Rzymu, Asyżu, Monte Cassino i Capranica di Sutri.

W listopadzie 2004 roku, już jako prymas, Józef Glemp gościł w Olsztynie, gdzie odwiedzał nowopowstałe parafie między innymi na olsztyńskich Jarotach.

Prymas Józef Glemp o powstających w Olsztynie nowych parafiach

00:00 / 00:00

Bez względu na czas i miejsce, rola kościoła katolickiego jest zawsze taka sama – podkreślał w rozmowie z Radiem Olsztyn prymas Glemp, wspominając czasy PRL-u.

Prymas Józef Glemp o czasach PRL

00:00 / 00:00

Prymasa Józefa Glempa wspominają duchowni diecezji warmińskiej
Dobry pasterz, któremu przyszło stanąć na czele Kościoła w Polsce w trudnych czasach. Tak zmarłego kardynała Józefa Glempa wspominają duchowni diecezji warmińskiej, którą kierował przed objęciem urzędu prymasowskiego, w latach 1979- 81.
Olsztyński przyjaciel Prymasa, ksiądz infułat Julian Żołnierkiewicz podkreślił gorliwość, z jaką młody wówczas biskup warmiński zabiegał o budowę nowych świątyń w diecezji. Wspierał też rodzącą się „Solidarność”. Ustanowił księdza Żołnierkiewicza regionalnym kapelanem związku, którym jest do dziś:
Wspomina ks. infułat Julian Żołnierkiewicz:

00:00 / 00:00

W kolejnych etapach posługi, już jako Prymasowi, pomagało mu doświadczenie, wyniesione ze współpracy z Prymasem Tysiąclecia – uważa biskup pomocniczy diecezji warmińskiej, ksiądz doktor Jacek Jezierski:
Wspomina bp Jacek Jezierski

00:00 / 00:00

Kardynał Józef Glemp chętnie powracał na Warmię, gdzie – jak mówił w wywiadzie udzielonym Radiu Olsztyn- „uczył się biskupstwa”. Ostatni raz przybył tu z okazji uroczystości odpustowych w Gietrzwałdzie, we wrześniu ubiegłego roku. Mimo zaawansowanej choroby płuc przewodniczył wówczas uroczystej sumie dożynkowej i wygłosił homilię.

 

Prymas senior Józef Glemp na Konferencji Episkopatu Polski w Olsztynie, zdjęcie archiwum RO

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, prymas, kościół
Grypa nadal groźna

66-letni mieszkaniec Bartoszyc, który kilka dni temu zgłosił się do miejscowego szpitala z objawami grypy, pomimo leczenia zmarł. W laboratorium warmińsko-mazurskiego sanepidu trwa badanie próbek, które...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV