Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: -3 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
IMIENINY: Reginy, Patryka, Zdyszka
EUR: 4.2162 CHF: 3.6028
USD: 3.4214 GBP: 4.7778
Logowanie
 

Związkowcy MPEC Olsztyn nie popełnili przestępstwa

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie. Fot. Łukasz Węglewski

Sprawa związkowców MPEC w Olsztynie, odpowiadających za niezgodne z prawem prowadzenie sporu z pracodawcą, została prawomocnie umorzona.

Wyrok umarzający sprawę szefów związków zawodowych działających w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Olsztynie utrzymał w mocy Sąd Okręgowy w Olsztynie. Sąd uznał, że ich działań nie można nazwać przestępstwem. Podkreślił, że działali oni nie we własnym interesie, a wszystkich zatrudnionych w spółce.

Sprawa sięga września 2012 roku, kiedy związki zawodowe MPEC weszły w spór zbiorowy z pracodawcą. Do końca listopada działacze wszystkich związków w przedsiębiorstwie, tj. NSZZ „Solidarność”, NSZZ „Solidarność 80”, Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego i Krajowego Związku Zawodowego Ciepłowników, domagali się wypłaty 20% premii regulaminowej za maj i sierpień. Ponieważ w tym czasie rozpoczęła się dyskusja o budowie w Olsztynie nowego kombinatu cieplnego, związkowcy prosili o gwarancje zatrudnienia dla załogi. Efektem sporu było oflagowanie zakładu, a kierownictwo Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej powiadomiło prokuraturę uznając, że godzi to w wizerunek firmy.

Sąd rejonowy uznał, że związkowcy złamali prawo, ale uznał, że ich działania miały znikomą szkodliwość społeczną i sprawę umorzył. Apelację od tego wyroku wniosła prokuratura twierdząc, że szkodliwość czynów była więcej niż znikoma. Apelował też obrońca oskarżonych, prosząc o ich uniewinnienie.

Ostatecznie sąd okręgowy uznał, że sąd rejonowy prawidłowo rozpoznał sprawę związkowców i ten wyrok jest prawomocny. (pap/kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w sąd, związkowcy, Mpec
Proces zawodników MMA oskarżonych o ściąganie długów

W Olsztynie odbywa się kolejna rozprawa 4 zawodników MMA oskarżonych o rozbój i nielegalne ściganie długów. Na ławie oskarżonych znalazło się dwóch Czeczenów. Jeden z nich...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV