Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Związkowcy MPEC-u ścigani za oflagowanie zakładu

Za tydzień olsztyński sąd okręgowy ma ogłosić wyrok w procesie związkowców Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Szefowie czterech działających w olsztyńskim MPEC-u związków zawodowych (NSZZ „Solidarność”, NSZZ „Solidarność 80”, Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego oraz Krajowego Związku Zawodowego Ciepłowników), są oskarżeni o to, że domagali się wypłaty premii dla załogi bez wcześniejszego wypowiedzenia porozumienia płacowego. Było to w 2012 roku.

Sprawa trafiła do sądu, bo prokuratura uznała, że związkowcy złamali zapisy ustawy o prowadzeniu sporów zbiorowych: najpierw powinni wypowiedzieć porozumienie płacowe, a dopiero potem prowadzić działania protestacyjne, które w tym przypadku ograniczyły się do oflagowania zakładu. Jednak zarząd MPEC-u chciał ścigania związkowców, bo uznał, że oflagowanie zakładu godziło w wizerunek przedsiębiorstwa.

Sąd Okręgowy rozpoznawał dziś apelację prokuratury od wyroku sądu rejonowego, który w grudniu uniewinnił oskarżonych związkowców. Zdaniem mecenasa Józefa Lubienieckiego, ,który broni związkowców, kierowanie do sądu karnego sprawy ludzi walczących o lepsze warunki pracy dla załogi, to forma represji. „Nie słyszałem, by któraś w kraju prokuratura ścigała związkowców za oflagowanie zakładu. To kuriozum” – powiedział PAP adwokat. (as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mpec, związki
Radzili nad ciepłem dla Olsztyna

W Olsztynie spotkała się Rada na rzecz Rozwoju Ciepłownictwa. Przede wszystkim chodziło o poinformowanie, na jakim etapie są prace przygotowujące do rozpoczęcia budowy nowej elektrociepłowni w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV