Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Życie jest wierszem


Bohaterami reportażu Ewy Zdrojkowskiej są Tamara Bołdak-Janowska i Antoni Janowski.

Tamara Bołdak-Janowska pisze prozę, poezję i eseistykę. Zajmuje się również tłumaczeniami z rosyjskiego, białoruskiego i niemieckiego, a także rysunkiem. Ilustrowała m.in. tomiki poetyckie dla niemieckiego wydawnictwa Peter Segler Verlag. Publikować zaczęła po upadku PRL-u. Tłumaczona na język angielski, niemiecki, rosyjski, białoruski, węgierski i litewski.

Za całokształt twórczości w 2007 roku Tamara Bołdak-Janowska uhonorowana została nagrodą marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Za tom poetycki pt. Rozdziały nominowana do Nagrody Mediów Publicznych Cogito 2008. Za powieść utopijną pt. Rzeczy uprzyjemniające Utopia nominowana do Nagrody Literackiej Nike w 2010 roku. Jej tom poetycki Ceremonia węglowa znalazł się w finale nagrody Wawrzyn – Olsztyn 2010, w „piątce wspaniałych”; w 2011 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Olsztyna za całokształt. Brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis 2016”.

Antoni  Janowski  – pseudonim literacki Tolo Szaleńczyk. Opublikował pięć tomików poetyckich, w tym trzy wspólnie z żoną Tamarą Bołdak-Janowską, pseudonim: Tamara BeJot i dwa jako książki odrębne: Powrót nocy (2001, Borussia) oraz Pocałunek oka (2017, Miniatura). Jest również autorem prozy Marcepan na kredyt (2018, Miniatura).

Wraz z Tamarą Bołdak-Janowską prowadzi dialogi filozoficzne, Rozmowy położnicze, regularnie publikowane w warszawskim piśmie „Przegląd”, wrocławskim piśmie „Wydawnictwój” oraz na portalu filozoficznym „Sofijon”.
Posłuchaj reportażu pt. Życie jest wierszem

00:00 / 00:00

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za E.Zdrojkowska

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
15 lat więzienia za brutalne pobicie matki i zostawienie jej bez pomocy

Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał na 15 lat więzienia mieszkańca Lidzbarka Warmińskiego, który brutalnie pobił matkę. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana, bo kobieta po pobiciu zmarła,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV